Detalii despre artist

  • Apreciat de „Süddeutsche Zeitung” (15.10.2013) ca „unul dintre cele mai mari talente violoncelistice” pentru „sunetul specific şi incitant, de înaltă energie, cântând în registrele grave întotdeauna clar, conturat şi masculin, la înălțime cu lirism feeric.”
  • A câştigat premii naționale şi internaționale, a fost deseori premiat la concursul „Jugend musiziert”, „Friedrich Dotzauer” în Dresda şi cu premiul I la Concursul Internațional „Karl Davidov” în Riga. A fost distins cu Premiul Muzicii al Comitetului Cultural German, premiul al 2-lea la concursul Internațional „George Enescu” de la Bucureşti.
  • A susținut concerte alături de Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Filarmonica Cehă, Münchener Kammerorchester, Orchestra Simfonică Radio MDR Leipzig, SWR Stuttgart si SR Saarbrücken, Camerata Salzburg, Orchestra Națională Simfonică Letonă, Hong Kong Sinfonietta, Prague Philharmonia, Stuttgarter Kammerorchester, Filarmonica „George Enescu“, Orchestra Nationala Radio, şi cu World Youth Symphony Orchestra.
  • Printre scenele pe care a cântat se numără Filarmonica din München, Filarmonica din Berlin, Konzerthaus Berlin, Prinzregententheater şi Herkulessaal din München, Ateneul Român, Filarmonica din Riga şi Hong Kong.
  • A fost invitat să cânte in numeroase festivaluri, printre care Schleswig-Holstein Musik Festival, Festivalul George Enescu, Heidelberger Frühling, Cellobienale Amsterdam, Musikfest Stuttgart, Fürstensaal Classix, Hong Kong Arts Festival, SoNoRo, Klangspuren Tirol.
  • Concerte de muzică de cameră alături de Evgheni Bozhanov, Cvartetul Hagen, Ib Hausmann, Diana Ketler, Alexander Madzhar, Igor Ozim, Alina Pogostkina, Razvan Popovici, Antje Weithaas și alături de „12 Cellisten der Berliner Philharmoniker”.

Desfășurarea Festivalului

Concerte cu artiști invitați

22 Septembrie
Ora 20:21

Concert în Primăria din Novi Sad din cadrul ‘Kaleidoscope of Culture’ prin Fundația ‘Novi Sad 2021’

24 Septembrie
Ora 19:00

Concert la Filarmonica “Banatul” Timișoara

26 Septembrie
Ora 19:00

Concert în sala de spectacole a Teatrului municipal “Traian Grozăvescu” Lugoj

27 Septembrie
Ora 18:30

Concert dedicat inaugurări sălii de festivități a Parohiei Ortodoxe Iosefin Timișoara

29 Septembrie
Ora 18:00

Concert în Castelul „Nako” din Sânnicolau Mare

02 Octombrie
Ora 14:30

Concert social la centrul medical pentru copii și tineri “Cristian Șerban” Buziaș

04 Octombrie
Ora 19:00

Concert în sala ‘ProArte’ a Colegiului National ‘Decebal’ din Deva

Masterclass-uri

23 – 26
Septembrie

Masterclass de pian și muzică de cameră cu Thomas Hoppe

23 – 28
Septembrie

Masterclass de violoncel cu Valentin Răduțiu

26 sept. –
04 oct.

Masterclass de muzică de cameră alături de Furiant Quartet

23 – 29
Septembrie

Masterclass de clarinet cu Tomaz Močilnik

26 sept. –
04 oct.

Masterclass de vioară cu Stefano Mesaglio și Vlad Popescu

26 sept. –
04 oct.

Masterclass de violă cu Mladen Somborac

Concerte cu participanții la masterclass-uri

25 Septembrie
Ora 19:00

Concert la Colegiul Național de Artă “Ion Vidu” Timișoara

26 Septembrie
Ora 11:00

Concert educațional la Colegiul Național de Artă “Ion Vidu” Timișoara

28 Septembrie
Ora 18:00

Concert în biserica romano-catolică “Futok” Jimbolia

30 Septembrie
Ora 17:00

Concert în Căminul Cultural din Margina, în cadrul ‘Cămine în mișcare’ organizat de Asociația 2021 și Asociația ‘Prin Banat’

03 Octombrie
Ora 17:00

Concert în sala Casei “Adam Muller Guttenbrunn” Timișoara