CEL MAI IMPORTANT FESTIVAL DE MUZICĂ CLASICĂ DE CAMERĂ DIN VESTUL ROMÂNIEI.

DESPRE EUFONIA

Este festivalul născut din dorința organizatorilor de a contribui la dezvoltarea unei dimensiuni culturale și cultural-educative a regiunii Banat, folosind resursele artistice dobândite din experiențele internaționale ale echipei organizatorice.

MAI MULT

Festivalul își propune

Desfășurarea Festivalului

Concerte cu artiști invitați

18.09
Ora 19:00

Concert în Sala Barocă, Muzeului de Artă Timișoara

21.09
Ora 19:00

Concert la Sala Capitol, Filarmonica Banatul

29.09
Ora 17:00

Concert la Sala Oglinzilor cu Furiant Quartet și pianistul Dinu Mihăilescu

30.09
Ora 19:00

Concert la Sala Mitropolit „Nicolae Corneanu” Caransebeș

01.10
Ora 19:00

Concert la Liceul de Muzică „Sabin Păuța” Reșița

04.10
Ora 19:00

Concert la Memorialul Sighet, în memoria victimelor comunismului și marcarea celor 30 de ani de la revoluție, cu Furiant Quartet

Masterclass-uri

16 – 22.09

Suyeon Kang – Vioară

16 – 22.09

Vashti Hunter – Violoncel

18 – 22.09

Gareth Lubbe – Violă

16 – 22.09

Martin Klett – Pian

16 – 22.09

Marko Zupan – Flaut

16 – 22.09

Simona Sindreștean – Oboi

19 – 23.09

Abel Tomas – Cvartet de coarde

22 – 28.09

Stefan Hempel – Orchestră de cameră/ Muzică de cameră/ Vioară

22 – 29.09

Angelica Postu – Muzicoterapie

18 – 25.09

Kristin Guttenberg – Training mental pentru muzicieni

16 – 28.09

Vlad Popescu – Vioară/ Muzică de cameră

Concerte cu participanții la masterclass-uri

19.09
Ora 19:00

Concert în Sala Orpheum, Facultatea de Muzică și Teatru Timișoara

20.09
Ora 19:00

Concert la Biserica Catolica Mare, Jimbolia

22.09
Ora 18:00

Concert la Basilica Maria Radna, Lipova

25.09
Ora 18:00

Concert la Sinagoga Lugoj

26.09
Ora 19:00

Concert Jubiliar dedicat Sălii „Mihai Perian”, din cadrul Liceului de Artă „Ion Vidu” Timișoara, susținut de Eufonia Chamber Orchestra

27.09
Ora 20:00

Concert la Cazino Băile Herculane

Concerte educaționale

18.09
Ora 10:00

Beregsău Mare, Căminul Cultural

18.09
Ora 12:00

Săcălaz, Căminul Cultural

19.09
Ora 09:15

Ciacova, Sala de festivități a Liceului „Alexandru Mocioni”

19.09
Ora 11:15

Șag, Căminul Cultural

24.09
Ora 09:30

Mosnița Nouă, Sala de Festivități a Parohiei Ortodoxe

24.09
Ora 11:00

Urseni, Căminul Cultural

26.09
Ora 10:00

Timișoara, Liceul de Muzică „Ion Vidu”

02.10
Ora 09:30

Reșita, Liceul de Arte „Sabin Păuța”

02.10
Ora 13:00

Timișoara, Teatrul Merlin

04.10
Ora 10:00

Sighetu Marmației, Colegiul Național „Dragoș Vodă”

Artiști invitați